Hírek : Dennis: Ecclestone "ellopta" az F-1-et a csapatoktól |
Dennis: Ecclestone "ellopta" az F-1-et a csapatoktól
2010.12.20. 21:52
A McLaren egykori csapatfőnöke, Ron Dennis azzal vádolja Bernie Ecclestone-t, mégpedig annak saját életrajzi könyvében, hogy becsapta az istállókat, s ezzel tulajdonképpen ellopta tőlük a Forma-1-et.
Ron Dennis, a McLaren egykori csapatfőnöke azzal vádolta meg Bernie Ecclestone-t, hogy "ellopta" tőlük a Forma-1-et - ráadásul éppen annak nemrég megjelent életrajzi könyvében, amit Susan Watkins, a sport korábbi főorvosának, Sid Watkinsnak a felesége írt.
Ecclestone még 1981-ben szerezte meg az F-1 kereskedelmi jogait, amikor a konstruktőröket tömörítő FOCA képviseletében sikerült aláíratnia a csapatokkal az első Concorde Agreement-et, s mivel ez biztosította, hogy az összes nagydíjon rajthoz állnak, előnyösebb szerződéseket tudtak kötni a TV-közvetítésekről.
Ayrton Senna halála után a sportág iránti érdeklődés drasztikusan tovább nőtt, ezért 1997-ben Ecclestone megpróbálta tőzsdére vinni az F-1-et. Azonban technikai akadályokba ütközött, mivel a jogok tulajdonosa hivatalosan nem ő, hanem a FOCA volt, ezért elérte, hogy az FIA a következő 14 évre inkább saját cégcsoportjának, a FOM-nak adja a kereskedelmi jogokat - mindössze évi 6.3 millió brit fontért.
A McLaren, a Tyrrell és a Williams nem volt hajlandó aláírni a szerződést, de végül az összes csapat beadta a derekát, mivel Ecclestone részvényeket ígért nekik, ha az F-1-et a tőzsdére viszik. Csakhogy ez sohasem történt meg, ugyanis az Európai Bizottság is vizsgálatot indított az ügyben, aztán Ecclestone úgy döntött, lemond a tervéről. Az FIA közben 100 évre eladta neki a kereskedelmi jogokat.
"Bernie lényegében ellopta tőlünk az F-1-et" - mondta Dennis a könyvben. - "Úgy lopta el, hogy elrejtette előlünk a bevételek várható, jelentős növekedését, amely az előnyösebb tévés szerződésekből származott. Ezt az üzleti előnyt kihasználva vette rá a csapatokat egy olyan szerződés aláírására, amely már nem tette lehetővé, hogy ők adják tovább a jogokat, ahogy addig."
"Ahogy manőverezett abban a helyzetben, az talán egyesek szerint ragyogó volt, de valójában igencsak megtévesztően járt el, mert a csapatok hiába hajtogatták, hogy 'álljunk csak meg, Bernie, azok a jogok minket illetnek!'"
A Concorde Agreement legutóbbi változata a bevételek felét utalja ki a csapatok számára, ami tavaly 336 millió brit fontot tett ki. Azt Dennis sem tagadja, hogy az F-1 szereplői Ecclestone-nak köszönhetően gazdagodtak meg, de úgy véli, a sport nagyura - aki összesen mintegy 1.6 milliárd brit fontot zsebelt be, amikor eladta a FOM és családi cége, a SLEC jelentős részét - túl kemény üzleti partner.
"Mindenki, akinek valaha volt dolga Bernie-vel, végül úgy érzi, túl kellett mennie azon a határon, amit komfortzónának nevezhetnénk" - mondta Dennis. - "Ha az ember visszagondol egy Bernie-vel kötött üzletre, mindig úgy érzi, kisajtolták belőle azt a bizonyos extra öt százalékot, de soha nincs az a kellemes benyomása, hogy tisztességes bizniszt ütött nyélbe."
"Szerettem volna, ha egy kicsit többre értékeli mindazt, amivel a csapatok hozzájárultak az F-1 felépítéséhez... Mindig csodálatosan vezényelt, de azt hiszem, soha nem érezte át igazán azt a tényt, hogy egy jó karmester is csak akkor alkothat nagyot, ha jó zenészek dolgoznak a keze alatt. És szerintem a csapatok jó zenészek voltak."
Ecclestone a könyvben egyszerűen annyival reagált Dennis állításaira, hogy a McLaren főnökének savanyú a szőlő. "Csak akkor kezdtek el azon morfondírozni, hogy talán nekik kellett volna csinálniuk az egészet, amikor én már rengeteget fektettem bele, és beindult a szekér" - mondta a csapatokról. - "Ha Ron tényleg úgy gondolta, hogy elloptam az F-1-et, hívnia kellett volna a rendőrséget."
|