Hírek : Korábban a Formula-1 kaland volt.. ma üzlet |
Korábban a Formula-1 kaland volt.. ma üzlet
2011.08.24. 16:59
Ahogyan arról korábban már beszámoltunk, hamarosan egy újabb autóversenyzésről szóló film kerül a mozivásznakra, amely az 1976-os évadot mutatja be. Korábban több film is készült a száguldás világáról: John Frankenheimer a hatvanas években egy fiktív történetet mutatott be a Formula-1-ről Grand Prix címmel, amelyhez az 1966-os Belga Nagydíjon forgatott néhány jelenetet és több neves pilóta is felbukkant a filmben, például a versenyzői megbeszélés jelenetben. Egy másik ismert film, a Le Mans (Steve McQueen) című alkotás szintén nagy sikert aratott, míg a Driven éles bíráltatokat kapott kritikusoktól és főként a szakértőktől.
A legújabb készülőben lévő Rush című film az Oscar-díjas Ron Howard munkája, így a bennfentesek szerint a siker garantált. A Münchner Tageszeitung a filmről faggatta az elismert rendezőt.
Hogyan jött az ötlet, hogy a Formula-1-ről forgasson filmet? Amerikában a Formula-1-nek csak mellékszerepe van.
Ron Howard: "Ez annak tudható be, hogy nagy sportrajongó vagyok. Mindig olyan témákat keresek, amelyekben igazi nagy karakterek szerepelnek. Peter Morgan, aki a Frost/Dixon forgatókönyvét is írta, régóta ismeri Niki Laudát. Komolyan foglalkozott az 1976-os évaddal, amely során Lauda súlyosan megsérült, majd visszatért, végül feladta és James Hunt nyerte meg a bajnoki címet. Fantasztikus forgatókönyvet írt. Ez nemcsak a Formula-1-es rajongóknak szól, hanem mindenkinek, akiket a különleges karakterek magukkal ragadnak."
Itt nem egy dokumentumfilmről van szó, mint Ayrton Senna esetében.
Ron Howard: "Nem, ez egy játékfilm. Lenyűgöző, izgalmas, szexi, és szórakoztató is. Olyan lesz, mint a Frost/Dixon, az Apollo 13 vagy az Egy csodálatos elme."
A legjobb forgatókönyveket az élet írja?
Ron Howard: "Így van. Ha az élet egy különleges sztorit ír, el kell mesélned azoknak az embereknek, akik mindezt lehetetlennek tartják. Ez adja a film alapját. Ha nem a valóság szolgáltatná az alapot, azt mondhatnák, hogy ez is csak egy hollywoodi baromság."
Hogyan fogadhatnák el a történetet azok az emberek, akik nem ismerik a Formula-1-et?
Ron Howard: "A filmet Európában gyártjuk le. Hatalmas költségvetés áll a rendelkezésünkre. Jó munkát fogunk végezni, a sztorira fogunk összpontosítani, a különböző karakterekre, így az amerikai embereket is érdekelni fogja. Vannak olyan témák, amelyek mindenki számára érdekesek. Például a Huntos történet. A szezon közepén Richard Burton lenyúlta a barátnőjét, ami hatalmas vihart kavart a brit sajtóban. Különben sem igaz, hogy Amerikában semmit sem tudnak a Formula-1-ről."
Lauda és Hunt különleges volt. Lauda, akinek feladták az utolsó kenetet is, a balesettől megbélyegezve a vasakaratának köszönhetően visszatért, míg Hunt olyan volt Formula-1-nek, mint egy rocksztár. Van ötlete, hogy ki játszhatná őket?
Ron Howard: "Nem, az még túl korai lenne. Nincsenek tervek a szereposztásról. Jelenleg az előkészületi fázisban tartunk. De már vannak ötletek."
Mennyi Formula-1-es versenyre látogatott már el?
Ron Howard: "Az egyik barátom, George Lucas egyszer elvitt a monacói versenyre, csak úgy szórakozásból. 2011-ben Silverstone-ba is ellátogattam, hogy információkat gyűjtsünk a filmhez. További futamokra is el fogok utazni. Élvezem is. Soha nem tudtam elképzelni, hogy milyen lehet a Holdra repülni, amíg nem forgattuk le az Apollo 13-at és fogalmam sem volt a matematikáról, amíg nem készítettük el az Egy csodálatos elme című filmet. A Formula-1 sokat fejlődött 1976 óta. Akkoriban minden egy kaland volt, most egy hatalmas üzlet."
Mit mesélt Lauda Önnek a Formula-1-ről?
Ron Howard: "Nagyon sokat. Lauda egy lenyűgöző ember, aki vállalja a tetteit és büszke arra, amit elért."
|